Was given this recipe about 20 years ago and made it for the first time today.Was a hit with our dinner guests. 1 cup cream 1 cup condensed milk 1 cup mashed feijoas (I used about 20 small to medium size and ones that were a couple of days old, easier to mash) With electric beater beat all three ingredients togeather. Freeze for 2 hours then beat again and refreeze.
Will be trying this with passionfruit and berries, whatever is in season at the time.
winnie231,
Apr 25, 4:03am
**like**
lulu..,
Apr 25, 7:01pm
I got a different recipie from here and it was also yum. grandchildren love to make it and yes can sub other fruit also.
wildflower,
Apr 25, 11:52pm
I do the cream and condensed milk with all sorts of things, oreos and crunchie bars broken up are really good.Lemon curd etc.
norse_westie,
Apr 26, 3:46am
x1
That sounds lovely. I'm going to try it over the weekend.
marlin9,
Apr 26, 4:08am
Mmmmmmmmmmmmmmmmmust try that one - sounds yummmmmmyyyyy!
Is it sweeten condensed milk or evaporate kind!
lindy12,
Apr 26, 5:19am
Just your plain old everyday condensed milk.
marlin9,
Apr 26, 3:11pm
Will have to buy some (maybe today)
daleaway,
Apr 26, 7:51pm
Does a cup of condensed milk equal one tin!
katewest,
Apr 26, 9:40pm
bumping because I'd like to know this too.
oh_hunnihunni,
Apr 26, 9:44pm
My favourite is even easier, bottle of cream sweetened, whipped, folded through the fruit or curd of your choice and frozen.
Decadent.
daleaway,
Apr 26, 9:47pm
I remember making condensed milk ice cream in the 1950s when domestic fridge/freezers were a novelty - always a faff taking the mixture out for the semi-freddo re-beat! These days I just use the cream/eggs/caster sugar recipe, which is excellent, but I'm always willing to try something new.
kevind7,
Apr 28, 4:27am
Bottle of cream--$2-00 Condence milk--$3-64 Free feijeos Cheaper to buy from supermarket. 2lts for around approx $6 Only makes 750mls
urshala,
Apr 28, 4:23pm
We made this yesterday and is really yummy. Home made tastes better than bought ice cream.
gardie,
Apr 28, 4:28pm
Maybe but its the equivalent of the real expensive stuff not the el cheapo 2 ltrs.Try buying one of those 1 litre tubs - they are around the $10 mark.
norse_westie,
Apr 28, 7:10pm
Less preservatives and chemicals though. And the kids can have fun making then eating it.
aidan46,
Apr 28, 11:28pm
I make this often, with a bottle of cream (whipped and then folded through), a can of condensed milk and as many fejoas as I feel like. I don't know where you get your condensed milk from kevind7, but I pay $1.50 for mine. So the icecream comes to $3.50, which is much cheaper than the supermarket. Not to mention far superior in taste and quality!
Since the public registrations are closed, you must have an invite from a current member to be able to register and post in this thread.
Have an account? Login here.